Prof.Dr. Şefik YAŞAR

Prof.Dr. Şefik YAŞAR

Değerli Gönül Dostları,

Hocamız Prof.Dr. Şefik YAŞAR hakkın rahmetine kavuştu. Hocamızı, babamızı, ustamızı ve rehberimizi kaybettik. Acımız çok büyük.

Hocamız, iyi bir akademisyen ve iyi bir insandı. Bu iki özelliği çok iyi taşıdı. Akademik olarak her zaman daha fazla nitelik aradı. Güçlü bir akademik kimlik için çaba harcadı. Bu anlayışını gerek kendi çalışmalarında gerek yaptırdığı çalışmalarda ısrarla sürdürdü. Aynı zamanda çalışma konularının belirlenmesinde ve araştırma yaklaşımlarının seçilmesinde yenilikçiydi. Özgün olmayı her zaman çok önemserdi. Bu tutumunu çalışanlarına da yansıtır; özgün çalışmalar yapmaları konusunda zorlayıcı olurdu. Yine çalışmalarında titizdi. Yaptığı ya da yaptırdığı çalışmaları tekrar tekrar gözden geçirir, hata yapılmamasına dikkat ederdi. Akademik disiplini hiçbir zaman elden bırakmadı.

 

Hocamız insan ilişkilerinde son derece pozitifti. Başkalarıyla iletişimde samimi ve sevecendi. İnsanları kırmamaya büyük özen gösterirdi. İnsanlar, hocamızın bulunduğu ortamlarda kendilerini rahat hissederlerdi. Gerginlikten ve çatışmadan daima uzak dururdu. Yardımseverdi; herkese katkıda bulunmaya çalışırdı. Özellikle genç arkadaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgilenirdi. Paylaşımcıydı; maddi ve manevi sahip olduklarını paylaşmayı severdi.

 

Hocamız, kurumsal anlamdaki ciddi katkılarıyla iz bıraktı. Üniversitemize ve fakültemize katkılarının yanı sıra eğitim bilimleri bölümüne ve özellikle de ilköğretim bölümüne önemli katkıları oldu. 1997 yılında kurucu bölüm başkanı olarak atanmasına müteakip ilköğretim bölümünün kurulması ve geliştirilmesinde en büyük rolü oynadı. İlköğretim bölümü kapsamında sınıf öğretmenliği eğitimi alanının güçlenmesi ve kurumsallaşmasında her zaman öncü oldu. Sınıf öğretmenliği alanında doktora açılmasına ve sınıf öğretmenliği eğitiminin doçentlik alanı olarak yer almasına öncülük etti. Bu konudaki çabası her türlü takdirin üzerindedir. Deyim yerindeyse bu alanın gelişmesi için kendini adadı.

 

Geldiğimiz noktada Hocamız bize, akademik olarak güçlü ve huzurlu bir bölüm bıraktı. Alanında yetişmiş güçlü bilim insanları bıraktı. Her şeyden önemlisi kocaman bir yürek bıraktı.

 

Hocam! Gözünüz arkada kalmasın; mirasın ve emanetin emin ellerde. İlkelerini, ışığını ve adını yaşatmaya kararlıyız. Bize kattığın tüm değerler için müteşekkiriz. Mekânın cennet olsun.

 

 

Anadolu Üniversitesi

Eğitim Fakültesi

İlköğretim Bölümü

 

Yazar hakkında