Kosova 12Eylül2015

Kosova 12Eylül2015

Kosova’da Türkçe Eğitim Sorunları Masaya Yatırıldı

Cumartesi 12 Eylül 2015 20:01

Kosova Türk Öğretmenler Derneği ev sahipliğinde Eğitim Programları ve Öğretim Derneği (EPODER) tarafından bugün Prizren’de bir çalıştay düzenlendi.

Kosova’da Türkçe eğitimin karşılaştığı sorunların ele alındığı çalıştaya Prizren, Mamuşa ve diğer yerleşim yerlerinden 100’e yakın öğretmen katıldı.

EPODER Başkanı Prof. Dr. Özcan Demirel açılış konuşmasında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerden gelen öğretim üyeleri ve Kosovalı öğretmenlerle birlikte Kosova’da Türkçe eğitim sorunlarını tespit ederek çözüm üretmek için hazır olduklarını ifade etti.

Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan, amacın öğretmenlere yeni müfredatı ve kazanımları anlatmak ve Kosova’da Türkçe eğitimde karşılaşılan sorunları ve öncelikleri tespit etmek olduğunu belirtti.

EPODER üyeleri ve Kosova’dan Türkçe öğretmenler karma olarak 6 grupta çalışarak Kosova’da Türkçe eğitimde karşılaşılan sorunları değerlendirdiler.

Gruplar halinde çalışmalardan sonra sonuç bildirgesinde Kosova’da Türkçe eğitimde ilk başta Tarih, Türkçe, Resim ve Müzik ders programlarının hazırlanmasının öncelliği teşkil ettiği belirtildi. Bu yönde Prof. Dr. Özcan Demirel, EPODER  ve Kosova Türk Öğretmenler Derneği’nin ortak projeler üretip bu soruna çözüm üreteceği inancını ifade ederken Türkiye’de yükseköğrenimine devam etmek isteyen Türk öğrencilere yeniden kontenjan konusu istemlerini de yetkili makamlara taşıyacağını bildirdi.

Mesleki eğitime daha fazla önem verilmesi gerektiğine işaret eden Demirel, meslekte eğitim sürekliliğine öneme vurgu yaptı.

“Kosova’da ve Balkanlarda Türk Eğitim politikasının belirlenmesinin önemli olduğu ve siyasi tercihler değiştikçe bu politikaların değişmemesi gerekir” diyen Demirel,  sivil toplum kuruluşları olarak teknolojiyi de aktif bir şekilde kullanarak işbirliğinin pekiştirile bilineceğine dikkati çekti.

Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan, çalıştayı düzenleyen EPODER’e plaket ve Bedrettin Koro’nun Türkçe eğitimle ilgili kitaplarını hediye etti.

Çalıştay toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Yazar hakkında

Ömer Faruk administrator