Kategori arşivi Basın

Gündem Kıbrıs 31 Mart 2016

DAÜ’de Eğitim Terimleri Çalıştayı gerçekleştirildi

31Mart2016KıbrısDAÜ – EPÖDER işbirliği ile eğitim bilimlerinin ana alanlarından biri olan Eğitim Programları ve Öğretim Alanında “Terim Birliği Çalıştayı” 25-26-27 Mart 2016 günlerinde Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) – Eğitim Programları ve Öğretim Derneği (EPÖDER) işbirliği ile eğitim bilimlerinin ana alanlarından biri olan Eğitim Programları ve Öğretim Alanında “Terim Birliği Çalıştayı” 25-26-27 Mart 2016 günlerinde Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’den ve Kuzey Kıbrıs’tan 25 üniversiteden eğitim programları ve öğretim alanında çalışan 45 öğretim üyesinin katıldığı çalıştay, 25 Mart 2016 günü gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan DAÜ Rektör Yardımcısı ve Çalıştay Yürütücüsü Prof. Dr. Bekir Özer çalıştaya katılan herkese hoşgeldiniz diyerek çalıştayda eğitim programları ve öğretim terimlerinin alanında uzman kişilerce ele alınacağına dikkat çekti.

Prof. Dr. Özer, çalıştayda sorunlu terimler üzerinde durularak netlik kazandırılmaya çalışacağını dile getirerek çalıştayın eğitim programları ve öğretim programları alanına da katkı koyacağına inandığını vurguladı. Prof. Dr. Özer’in ardından konuşan Eğitim Programları Öğretim Derneği (EPÖDER) Başkanı Prof. Dr. Özcan Demirel, eğitimin temelinde yer alan konu üzerinde gerçekleştirilecek olan çalıştayın başarılı ve verimli geçeceğine inandığını belirterek çalıştay sonucunun dilimize katkı getirmesi dileğinde bulundu.

dsc_9274.jpg

DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam, çalıştaya katılan herkese hoşgeldiniz diyerek eğitim alanında uzman kişileri DAÜ’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasına DAÜ hakkında geniş bilgiler vererek devam eden Prof. Dr. Osam, DAÜ’nün birçok programının akredite olduğunu açıkladı. Eğitimde terim konusunun bir dilin olmazsa olmazı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Osam, çalıştayın verimli geçmesi dileğinde bulundu. Çalıştay açılışında Prof. Dr. Demirel, çalıştaya vermiş olduğu destekten dolayı Prof. Dr. Osam’a teşekkür plaketi takdiminde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından Yrd. Doç. Dr. Tayyibe Uç “Türk Dilinde Terim Konusu” ve Prof. Dr. Bekir Özer “Eğitim Programları ve Öğretim Alanında Terim Sorunu” konularında sunum yaptılar.

27 Mart 2016 günü öğleye kadar devam eden çalıştay süresince eğitim programları ve öğretim alanına özgü terimler ele alınarak uzmanlarca tartışıldı. Ayrıca, çalıştay sonunda görüş birliğine varılan terimleri içeren sözlüğün de oluşturulacağı bilgisi verildi. Söz konusu Terim Birliği Çalıştayı katılımcı öğretim üyelerine katılım belgelerinin verilmesi ile sona erdi.

dsc_9281.jpg

dsc_9289.jpg

Kosova 12Eylül2015

Kosova’da Türkçe Eğitim Sorunları Masaya Yatırıldı

Cumartesi 12 Eylül 2015 20:01

Kosova Türk Öğretmenler Derneği ev sahipliğinde Eğitim Programları ve Öğretim Derneği (EPODER) tarafından bugün Prizren’de bir çalıştay düzenlendi.

Kosova’da Türkçe eğitimin karşılaştığı sorunların ele alındığı çalıştaya Prizren, Mamuşa ve diğer yerleşim yerlerinden 100’e yakın öğretmen katıldı.

EPODER Başkanı Prof. Dr. Özcan Demirel açılış konuşmasında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerden gelen öğretim üyeleri ve Kosovalı öğretmenlerle birlikte Kosova’da Türkçe eğitim sorunlarını tespit ederek çözüm üretmek için hazır olduklarını ifade etti.

Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan, amacın öğretmenlere yeni müfredatı ve kazanımları anlatmak ve Kosova’da Türkçe eğitimde karşılaşılan sorunları ve öncelikleri tespit etmek olduğunu belirtti.

EPODER üyeleri ve Kosova’dan Türkçe öğretmenler karma olarak 6 grupta çalışarak Kosova’da Türkçe eğitimde karşılaşılan sorunları değerlendirdiler.

Gruplar halinde çalışmalardan sonra sonuç bildirgesinde Kosova’da Türkçe eğitimde ilk başta Tarih, Türkçe, Resim ve Müzik ders programlarının hazırlanmasının öncelliği teşkil ettiği belirtildi. Bu yönde Prof. Dr. Özcan Demirel, EPODER  ve Kosova Türk Öğretmenler Derneği’nin ortak projeler üretip bu soruna çözüm üreteceği inancını ifade ederken Türkiye’de yükseköğrenimine devam etmek isteyen Türk öğrencilere yeniden kontenjan konusu istemlerini de yetkili makamlara taşıyacağını bildirdi.

Mesleki eğitime daha fazla önem verilmesi gerektiğine işaret eden Demirel, meslekte eğitim sürekliliğine öneme vurgu yaptı.

“Kosova’da ve Balkanlarda Türk Eğitim politikasının belirlenmesinin önemli olduğu ve siyasi tercihler değiştikçe bu politikaların değişmemesi gerekir” diyen Demirel,  sivil toplum kuruluşları olarak teknolojiyi de aktif bir şekilde kullanarak işbirliğinin pekiştirile bilineceğine dikkati çekti.

Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan, çalıştayı düzenleyen EPODER’e plaket ve Bedrettin Koro’nun Türkçe eğitimle ilgili kitaplarını hediye etti.

Çalıştay toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Kosova-14 Eylül 2015

Kosova’da Türk Eğitimcilere Çalıştay Düzenlendi

Kosova’da Türk eğitimcilere çalıştay düzenlendi Kosova Türk Öğretmenler Derneği ile Türkiye’nin Eğitim Programları ve Öğretim Derneği’nin – (EPÖDER) ortaklaşa düzenledikleri çalıştay programına Kosova genelinden Türk eğitimciler katıldı.

Kosova’da Türk Eğitimcilere Çalıştay Düzenlendi. Kosova Türk Öğretmenler Derneği ile Türkiye’nin Eğitim Programları ve Öğretim Derneği’nin – (EPÖDER) ortaklaşa düzenledikleri çalıştay programına Kosova genelinden Türk eğitimciler katıldı. Prizren ev sahipliğinde gerçekleşen eğitim çalıştayına Kosovagenelinden 100’ün üzerinde ilköğretim ve lise eğitimcileri katıldı. Tüm gün süren eğitim çalıştayı kapsamında, Kosova’daki Türk eğitimde var olan sıkıntılar tartışıldı. Çalıştayda Kosovalı Türk eğitimcilere seslenen EPÖDER Genel Başkanı Prof. Dr. Özcan Demirel,Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen öğretim üyeleri ile birlikte Kosovalı Türk öğretmenlerle Kosova’da Türkçe eğitim sorunlarını tespit ederek çözüm üretmek için hazır olduklarını ifade etti. ‘Kosova’da ve Balkanlarda Türk Eğitim politikasının belirlenmesinin önemli olduğu ve siyasi tercihler değiştikçe bu politikaların değişmemesi gerekir’ diyen Demirel, sivil toplum kuruluşları olarak teknolojiyi de aktif bir şekilde kullanarak işbirliğinin pekiştirile bilineceğine dikkati çekti. Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Orhan Volkan da, öğretmenlere yeni müfredatı ve kazanımları anlatmak ve Kosova’da Türkçe eğitimde karşılaşılan sorunları ve öncelikleri tespit etmek olduğunu belirtti. Eğitim çalıştayının tamamlanması ardından çıkacak olan sonuç bildirgesinin gerekli kurumlara teslim edileceği ifade edildi.

Milliyet Adana Haberleri – 03 Kasım 2015

Milliyet Adana Haberleri – 03 Kasım 2015

ULUSLARARASI EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM KONGRESİ

IHA

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) eğitim Fakültesi ile Eğitim Programları ve Öğretim Derneği (EPÖDER) işbirliğiyle “3. Uluslararası Eğitim Programları ve Öğretim Kongresi” düzenlendi. 3 gün süren kongrenin ana teması “Yüksekeğitimde Program Çalışmaları” olarak belirlendi.
ÇÜ Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongre saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmalarını Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Doğanay, Kongre eş Başkanı ve EPÖDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Özcan Demirel ile Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar yaptı.
3. Uluslararası Eğitim Programları ve Öğretim Kongresi’yle (EPOK-2015) dünyadaki meslektaşlarıyla uzmanlık, deneyim ve akademik çalışmaların paylaşımına katkı sağlamayı amaçladığına değinen Prof. Dr. Ahmet Doğanay, programla ilgili bilgiler verdi.
Prof. Dr. Özcan Demirel de, kongrenin ana temasının“Yüksek eğitimde Program Çalışmaları” olduğunu, genel olarak program çalışmaları ile ilgili araştırmaların bu kongrede yer aldığını bildirdi
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, kongrenin ana teması olan “Yüksekeğitimde Program Geliştirme Çalışmaları”nın, Bologna süreciyle birlikte gündeme gelen yüksekeğitimde kalite sorununa ışık tutması açısından önemli olduğunu söyleyerek başladı konuşmasına.
Türkiye’de yüksekeğitimde kaliteyi artırmaya yönelik çalışmaların son dönemlerde hız kazandığına dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Kibar, “Buna en iyi örnek olarak “Yükseköğretim Kurumlarında Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Yönetmeliği”nin çıkarılması gösterilebilir. Bu yönetmelik kapsamında Yükseköğretim Kurumlarında Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Komisyonu (YÖDEK) oluşturulmuştur. Yine bu amaçla Eğitim Fakülteleri Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) kurulmuştur. Bu çalışmaların ve kuruluşların, eğitim fakültelerinde uygulanan eğitim programlarının akreditasyonu, standartlarının oluşturulması ve değerlendirilmesi, değerlendirme sonucunda eğitim fakültelerinin programlarının yeniden düzenlenmesine katkıda bulunması beklenmektedir. Tüm bu çabaların eğitim fakültelerinde verilen eğitimin kalitesinin yükseltilmesine; ayrıca ülkemizin önemli bir eğitim sorunu olarak görülen nitelikli öğretmenlerin yetiştirilmesi sorununa çözüm üretmek adına önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.
Prof. Dr. Kibar, günümüz dünyasında yükseköğretimin, sadece mesleki formasyon kazandırmak hususunda değil, aynı zamanda evrensel insanlık birikiminden beslenen ve bu birikimin zenginleşmesine katkı sunan bireyler yetiştirmek hususunda da merkezi bir rol üstlendiğini vurguladı.